Η κεντρική παραλία της Σίβηρης, μια έκταση με χρυσή άμμο δίπλα στα κρυστάλλινα νερά, είναι ιδανική για να χαρείτε τον ήλιο και το κολύμπι. Οι επισκέπτες μπορούν να απολαύσουν χαλαρές βόλτες κατά μήκος της παραλίας, που είναι γεμάτη καφέ και ταβέρνες, προσφέροντας απολαυστική τοπική κουζίνα με θέα στη θάλασσα.
Η Σίβηρη είναι επίσης γνωστή για τις πολιτιστική της συνεισφορά, φιλοξενώντας το περίφημο Φεστιβάλ Κασσάνδρας. Αυτή η εκδήλωση, που λαμβάνει χώρα σε ένα υπαίθριο αμφιθέατρο, παρουσιάζει μουσική, θέατρο και χορό, προσελκύοντας ερμηνευτές από όλο τον κόσμο.
Στη Σίβηρη η φιλοξενία είναι τρόπος ζωής. Τα εστιατόρια και τα τοπικά καταστήματα του χωριού προσφέρουν αυθεντικά ελληνικά προϊόντα, από φρέσκα θαλασσινά μέχρι χειροποίητα αναμνηστικά. Οι επισκέπτες απολαμβάνουν τη θερμή υποδοχή που δέχονται από τους ντόπιους.
Για όσους αναζητούν την περιπέτεια, οι γύρω περιοχές της Σίβηρης προσφέρουν εξαιρετικές ευκαιρίες πεζοπορίας. Το χωριό χρησιμεύει ως αφετηρία για να εξερευνήσετε τη φυσική ομορφιά της χερσονήσου της Κασσάνδρας.
Η Σίβηρη είναι ένας ζωντανός προορισμός γεμάτος δραστηριότητες, ιδανικός για όσους αναζητούν ξέγνοιαστες διακοπές. Είναι ένα χωριό όπου η τουριστική ενέργεια και η διακοπές δίπλα στη θάλασσα συνδυάζονται άψογα, παρέχοντας μια συναρπαστική εμπειρία διακοπών.